ETYKA: PODSTAWY-KIERUNKI-PROBLEMY. STUDIA PODYPLOMOWE NA UNIWERSYTECIE MIKOŁAJA KOPERNIKA W TORUNIU

Charakterystyka studiów

Opis studiów

Studia podyplomowe Etyka: podstawy-kierunki-problemy to podstawowe, dwusemestralne studia z zakresu etyki, które przedstawiają charakter i genezę tej dziedziny wiedzy, podnosząc kompetencje słuchaczy w zakresie wiedzy o moralności oraz dając nauczycielom kwalifikacje do nauczania etyki jako drugiego/kolejnego przedmiotu. Studia wnikają także w tematy szczegółowe, które ujawniają wybrane obszary etyki i problemy moralne, obecne w naszej kulturze. W bloku teoretycznym (86 godz.) oferują słuchaczom całościowe, merytoryczne wyjaśnienie czym jest etyka, z uwzględnieniem jego pierwotnego, historyczno-filozoficznego kontekstu (tradycyjnie etyka nazywana jest sztuką dobrego życia.) W bloku dydaktycznym (64 godz.) studia przygotowują nauczycieli do nauczania etyki oraz oferują możliwość uczestnictwa w praktykach z udziałem uczniów i studentów (6o godz.). Program uzupełnia blok zajęć poświęcony wybranym kierunkom w etyce oraz przykładowym problemom moralnym kultury (44 godz.), które stają się przedmiotem dyskusji z czynnym udziałem słuchaczy, dając możliwość teoretycznego uprawomocnienia i obrony poglądów moralnych.

Studia z jednej strony są odpowiedzią na zapotrzebowanie na podnoszenie i udzielanie kwalifikacji nauczycielskich w zakresie nauczania etyki (w związku z dostosowaniem polskich przepisów dotyczących lekcji etyki do wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka), z drugiej zaś odpowiadają na niekwestionowaną dziś potrzebę wdrażania refleksji etycznej w sferę publiczną i podnoszenia jakości dyskusji etycznej. W dyskusjach publicznych i medialnych często etyka pozostaje pojęciem nieokreślonym i stosowanym bez znajomości jej specyfiki i korzeni. Jednocześnie spory dotyczące problemów moralnych mają najczęściej charakter pozamerytoryczny oraz tendencję do zaostrzania się.

Profesjonalizm i neutralność

Studia podyplomowe z zakresu etyki stanowią część oferty dydaktycznej Wydziału Humanistycznego UMK, który posiada najwyższą kategorię, jaka przyznawana jest w Polsce jednostkom naukowym (kategoria A+). Każdy pracownik naukowy prowadzący zajęcia na studiach jest specjalistą w prezentowanej dziedzinie i posiada związany z nią dorobek naukowy (minimum tytuł doktora).

Prowadzącym przyświeca idea neutralności światopoglądowej i politycznej. Słuchacze zachęcani są do czynnego udziału w dyskusji dotyczącej prezentowanych zagadnień etycznych oraz uczą się bezstronnego prowadzenia takiej dyskusji. Neutralność oraz elastyczność etyki udaje się uwydatnić dzięki wiedzy o jej filozoficznych i historycznych korzeniach. Etyka wyrasta z troski o mądre życie, oparte o wiedzy o otaczającym człowieka świecie. W programie studiów położono nacisk na zajęcia z zakresu filozoficznych podstaw etyki, które prezentują etykę w kontekście uniwersalnych i ponadczasowych pytań, jakie stawia sobie człowiek. 

Warsztaty z edukacji globalnej

Cechą wyróżniającą nasze studia jest obecność w programie 8-godzinnych warsztatów z edukacji globalnej, które prowadzi pracownik Polskiej Akcji Humanitarnej. Edukacja globalna to część kształcenia obywatelskiego i wychowania, której głównym celem jest przygotowanie odbiorców do stawiania czoła problemom i wyzwaniom dotyczącym całej ludzkości, z uwzględnieniem powiązań i wzajemnego przenikania się systemów kulturowych, środowiskowych, ekonomicznych, społecznych, politycznych czy technologicznych. Pomaga ona uniknąć partykularyzmu myślenia i sprzyja rozszerzaniu zakresu odpowiedzialności moralnej. Gościem pierwszej edycji studiów (2014/15) była Janina Ochojska.  

Opłata

Opłata za studia wynosi 1800 zł. Dajemy słuchaczom możliwość rozłożenia jej na 2 raty.

Konferencja w Toruniu